Етичні рекомендації
Етичні рекомендації
- ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
Автори повинні ознайомитися та дотримуватися етики публікації щодо авторства, конфлікту інтересів та поширення матеріалів; уникати одночасної подачі одного матеріалу в декілька публікацій, плагіату, маніпулювання даними тощо.
Рецензенти та редактори зобов’язані здійснювати неупереджену експертну перевірку рукописів, дотримуючись конфіденційності та попередньо заявляючи про наявність конфлікту інтересів.
Редакція уважно розглядає всі суперечки та порушення, при необхідності виправляє та вилучає матеріали.
- ЗАГАЛЬНІ ОБОВ'ЯЗКИ ТА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ РЕДАКЦІЙНОЇ КОЛЕГІЇ
Основними стандартами, на які спирається збірник наукових праць «Актуальні питання корекційної освіти (педагогічні науки)», є стандарти, розроблені Комітетом з етики публікацій (Великобританія), видавцем Elsevier (Нідерланди) та іншими редакційними асоціаціями та інформаційними системами.
Редколегія несе відповідальність за якість матеріалів, що публікуються в збірнику.
У процесі видання здійснює технічну та інформаційну підтримку користувачів збірника.
Забезпечує безпеку цілісності отриманих матеріалів.
Забезпечує конфіденційність наданих до збірника матеріалів протягом усього редакційно-видавничого процесу, враховує положення Закону України «Про захист персональних даних» та Загального регламенту захисту даних.
Забезпечує, щоб усі учасники редакційно-видавничого процесу пройшли необхідну підготовку та отримали детальні інструкції та рекомендації щодо рецензування та роботи в збірнику.
Враховує зауваження та пропозиції читачів, авторів та рецензентів щодо вдосконалення роботи видання.
Редакція реагує на будь-які скарги щодо роботи видання та гарантує вирішення проблемних ситуацій.
Співпраця з читачами
Редакційна колегія забезпечує належний обмін інформацією та розповсюдження читачам опублікованого змісту нового бюлетеня.
Забезпечує рецензування всіх опублікованих наукових робіт кваліфікованими експертами.
Співпраця з авторами
Редакційна колегія надає авторам детальні інструкції щодо редакційно-видавничого процесу, повідомляє час надходження матеріалів і дати виходу номерів.
Авторам надається детальний опис процесу рецензування, у разі будь-яких відхилень від описаного процесу редакція зобов’язана надати пояснення автору.
Редколегія визначає критерії оцінки матеріалів і здійснює відбір рецензентів для кожного рукопису.
Надсилає авторам детальні коментарі рецензентів.
Редакційна колегія залишає за собою право на незначну літературну редакцію та виправлення зі збереженням авторського стилю.
Рішення редактора про прийняття/відмову від рукопису ґрунтується на його актуальності, оригінальності, відповідності науковому напрямку та вимогам збірника.
Якщо рукопис містить багато суперечливих факторів (таких як негативна відповідь обох рецензентів щодо якості статей, стаття не доопрацьована автором, врахування зауважень рецензентів тощо), редакція не може затвердити її до публікації.
У разі незгоди автора з рішенням редакції оголошується механізм оскарження до редколегії збірника.
За бажанням автора рукопис може бути знято з розгляду та заархівовано в журналі (з наступною можливістю відновлення в черзі). Для цього автору необхідно звернутися до редакції з вашим запитом.
Співпраця з рецензентами
Редколегія надає рецензентам детальні інструкції щодо роботи в системі збірника.
Редакційна колегія просить рецензента звернути увагу на наявність можливого конфлікту інтересів до того, як він погодиться рецензувати поданий йому матеріал.
Редакція просить рецензентів повідомляти про всі випадки плагіату.
Надсилає повідомлення з подякою рецензентам за їхній внесок у збірника.
Забезпечує відповідність кваліфікації рецензентів рівню фахової редакції та за необхідності змінює їх структуру.
Припиняє співпрацю з рецензентами, які надають рецензії неякісно або з постійним запізненням.
Використовує різні джерела (не лише особисті контакти) для визначення потенційних рецензентів (конкретні бази даних).
Забезпечує справедливий, об’єктивний, неупереджений і своєчасний процес перевірки.
Адаптує процес рецензування до потреб рецензентів і надає можливість кожному з них провести рецензування найзручнішим способом (через журнал або електронною поштою).
Конфіденційність.
Рецензенти не мають права розголошувати інформацію, зазначену в рукописах, до публікації.
Співпраця з редакцією
Редакція зобов'язана:
Надати новим редакторам детальні інструкції щодо роботи з системою збірника та особливості процесу публікації.
Регулярно переглядати склад редакції.
Постійно інформувати членів редакції про новинки.
Надати редакції чіткі інструкції щодо її функцій, повноважень та обов’язків (підтримка та просування збірника).
Періодично проводить консультації з членами редакції, інформує про зміни в політиці збірника, технічні новинки та обмінюється пропозиціями щодо майбутнього функціонування збірника.
Конфіденційність. Редакція не має права розголошувати інформацію, зазначену в рукописах, до публікації.
- СТАТУС АВТОРА
У списку авторів слід зазначити осіб, які зробили вагомий внесок у наукові дослідження, викладені в статті. Науковий статус, посада чи інший стаж не повинні визначати порядок у списку; порядок авторів повинен вказувати на відносне лідерство та цінність внеску дослідників у цю наукову роботу.
Автором рукопису є дослідник, який брав участь у всіх наступних етапах підготовки статті:
ідея проведення дослідження;
постановка проблеми та завдань дослідження;
розробка концепції та дизайну рукопису, збір даних, аналіз та інтерпретація;
підготовка статті або її критичний науковий огляд і виправлення;
затвердження остаточної версії до публікації.
Кожен автор несе відповідальність за зміст статті. Якщо роботу виконує група вчених, автори повинні включити список осіб, які відповідають вищевказаним критеріям, і додати назву групи.
Фінансування дослідження або загальне керівництво роботою не є авторством.
Заміна авторів. Якщо в період часу від подання рукопису до його публікації з будь-яких причин список авторів повинен бути змінений, автор, який здає рукопис, повинен звернутися до редакції та вказати причину зміни.
- КОНФЛІКТ ІНТЕРЕСІВ
Конфлікти інтересів (КІ) – це фактори, які негативно впливають на об’єктивність або можуть сприйматися як втручання в процес рецензування, прийняття редакційних рішень, публікацію та презентацію рукопису.
Конфлікт інтересів може виникнути стосовно окремих осіб або організацій і поділяється на такі категорії (але не обмежується ними):
Персональний КІ:
Особисті стосунки (наприклад, друзі, члени родини, нинішні чи попередні менеджери, опоненти) з особами, які беруть участь у постачанні чи рецензуванні рукописів (автори, рецензенти, редактори чи члени редакційної колегії);
Особисті переконання (політичні, релігійні, ідеологічні тощо), пов’язані з темою рукопису, можуть заважати об’єктивному процесу публікації (на етапі подання, рецензування, прийняття редакторського рішення чи публікації).
Професійний КI:
Рецензентом або редактором є колега автора, який брав участь або спостерігав за проведенням дослідження.
Членство в організаціях, які лобіюють інтереси автора.
Фінансовий КІ:
Дослідницькі гранти від різних фінансових організацій: урядових, неурядових, дослідницьких або благодійних установ.
Патентні заявки (фактичні чи очікувані), включаючи заявки установ, на які посилається автор і з яких він може отримати прибуток;
Гонорари, подарунки та будь-які послуги.
Усі особи, залучені до рукопису, включаючи авторів, редакторів, рецензентів і читачів, які коментують або оцінюють матеріал, повинні повідомляти про будь-який конфлікт інтересів.
Якщо, на думку редакції, є обставини, які можуть вплинути на неупереджений розгляд матеріалу, редакція не звертається до цього рецензента.
Редколегія залишає за собою право не публікувати рукопис, якщо заявлений автором конфлікт інтересів ставить під загрозу об'єктивність і достовірність оцінки дослідження.
Якщо редакційна колегія виявить конфлікт інтересів, який не було заявлено при поданні – рукопис може бути відхилено. У разі виявлення незаявленого конфлікту інтересів після публікації, у разі необхідності стаття може бути виправлена або видалена.
- ДОСТУП І ВИКОРИСТАННЯ МАТЕРІАЛІВ І ДАНИХ
Автори підтверджують, що всі матеріали, представлені у публікації, будуть поширюватися у відкритому доступі та можуть використовуватися іншими дослідниками з науковою некомерційною метою під Creative Commons (CC BY-NC-SA 4.0) з обов’язковим зазначенням авторства. .
Допоміжні дані (набори даних, програмні додатки, фотографії, аудіо та відео), що охоплюють і доповнюють зміст дослідження, можуть бути додатково розміщені в інституційних репозитаріях або на інших онлайн-ресурсах, вам необхідно надати посилання в статті. Якщо автор не може скористатися цим ресурсом, матеріали можуть бути завантажені в журнал у вигляді «Вкладених файлів» при надсиланні статті (Крок 4).
Якщо є сумніви в достовірності даних, наведених в опублікованій статті, і матеріал недоступний, що унеможливлює їх перевірку, читачі можуть звернутися до редакції для подальшого зв’язку з автором, перевірки та внесення виправлень.
За запитом автори повинні надати негайний доступ до всіх даних і матеріалів, наведених у статті, якщо це не порушує правила конфіденційності, пов'язані з анонімним опитуванням людей під час дослідження.
- ВИПРАВЛЕННЯ ТА ДОПОВНЕННЯ ТЕКСТІВ
У разі потреби редакція вносить необхідні зміни та уточнення до змісту, публікує спростування та вибачення.
Редактори можуть вносити незначні зміни (виправлення дрібних помилок) і уточнення змісту статей, які покращують її зміст, але істотно не змінюють її структуру в цілому. Для цього надішліть запит до редакції.
- РУКОПИС НАДІСЛАНО ДО КІЛЬКОХ ЗБІРНИКІВ
При поданні автори повинні підтвердити, що рукопис (або його змінена версія) на даний момент не відправляється на рецензування та публікацію в іншому збірнику. Якщо така робота вже була подана або опублікована в іншому виданні, редактори не розглядатимуть такі рукописи.
- ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ
Редакція реагує на сигнали, пов'язані з проблемами інтелектуальної власності, та працює над запобіганням можливим порушенням законодавства України про інтелектуальну власність та авторське право.
Редакційна колегія контролює результати досліджень, які публікуються в збірнику, реалізовані згідно з міжнародними документами та рекомендаціями (наприклад, AERA та BERA for Educational Research).
- ПЛАГІАТ
Відповідальність за достовірність інформації, наведеної в статтях, достовірність імен, прізвищ і цитат несуть автори.
Автори несуть відповідальність за представлені ними матеріали у разі виявлення в них плагіату.
ПРИНЦИПИ ЕТИКИ ШТУЧНОГО ІНТЕЛЕКТУ (ШІ)
Принципи етики штучного інтелекту
Враховуючи швидкий розвиток штучного інтелекту (ШІ) і його використання в наукових публікаціях, існує потреба в чітких інструкціях для підтримки академічної доброчесності та етичних стандартів для всіх учасників. Позиція ITLT щодо використання штучного інтелекту базується на Законі про штучний інтелект, ухваленому Європейським парламентом, принципах, опублікованих COPE (Комітет з етики публікацій), і застосуванні етичних стандартів у процесі наукових публікацій.
Політика журналу викладає етичні принципи використання ШІ авторами, рецензентами та редакторами під час подання, рецензування та публікації статей, щоб забезпечити прозорість і відповідність стандартам етичних досліджень.
Для авторів
Автори несуть повну відповідальність за зміст своєї статті, включаючи частини, створені за допомогою інструментів штучного інтелекту, і вони несуть відповідальність за будь-які неточності або порушення етики публікації. Інструменти штучного інтелекту (наприклад, ChatGPT) не можна вказувати як авторів у поданих статтях. Авторство повинно обмежуватися особами, які зробили значний інтелектуальний внесок у роботу. Автори не повинні цитувати ШІ як автора. Вони несуть відповідальність за плагіат, у тому числі в текстах і зображеннях, згенерованих штучним інтелектом, і повинні переконатися, що всі цитовані матеріали, включаючи повні цитати, є справжніми та доречними.
Навмисне використання генеративного ШІ для створення рукописів із підробленими цитатами та посиланнями вважається текстовим плагіатом.
Автори несуть відповідальність за перевірку точності інформації, згенерованої або проаналізованої інструментами ШІ. Контент, створений за допомогою штучного інтелекту, необхідно ретельно перевіряти на наявність помилок або упереджень.
Автори повинні враховувати потенційні негативні наслідки використання ШІ при написанні наукової статті.
Такі інструменти штучного інтелекту, як ChatGPT, можна використовувати як додаткові джерела інформації, але не для створення наукових текстів. На кожну відповідь, згенеровану ChatGPT, має бути посилання з відповідною URL-адресою. Використання штучного інтелекту дозволено в певних випадках, наприклад огляди літератури, наукові есе та огляди. Однак автор повинен описати спосіб і мету такого використання в розділі «Методи». Включно з підказкою, використаною автором, а потім відповідним текстом, згенерованим штучним інтелектом, у статтю. Крім того, повні відповіді від таких інструментів ШІ, як ChatGPT, можна включити в додаток або додаткові онлайн-матеріали.
Під час дослідження та підготовки статей автори можуть використовувати такі інструменти, як перевірка орфографії, перевірки граматики та менеджери посилань, такі як Mendeley, EndNote або Zotero. Ці інструменти можна використовувати без розголошення. Ця політика стосується штучного інтелекту та його підтримуваних інструментів, як-от великих мовних моделей, які можуть генерувати вміст для наукової роботи.
Використання генеративного ШІ або пов’язаних інструментів без цитування заборонено. Винятком є випадки, коли штучний інтелект або інструменти, що підтримуються штучним інтелектом, використовуються як частина дизайну або методів дослідження (наприклад, підходи до візуалізації з підтримкою штучного інтелекту для отримання або інтерпретації основних дослідницьких даних, наприклад у біомедичній візуалізації). Детальний опис такого використання повинен бути наданий у відповідному розділі.
Для рецензентів
Рецензування наукового рукопису – обов’язок, який можна довірити лише людям. Рецензенти не повинні використовувати генеративні штучні інтелекти або технології, що підтримуються штучним інтелектом, для допомоги в рецензуванні рукопису, оскільки критичне мислення та оригінальна оцінка, необхідні для рецензування, виходять за межі цієї технології, і існує ризик неправильних, неповних або упереджених висновків. Рецензенти несуть відповідальність за свої експертні оцінки та зауваження.
Рецензенти повинні зберігати конфіденційність під час рецензування рукопису. Вони не повинні завантажувати поданий рукопис або будь-яку його частину в генеративний інструмент ШІ, оскільки це може порушити конфіденційність авторів і права інтелектуальної власності. Якщо рукопис містить особисті дані, це може порушувати права на конфіденційність даних.
Ця вимога щодо конфіденційності також поширюється на рецензійний звіт, який може містити конфіденційну інформацію про рукопис та/або авторів. З цієї причини рецензенти не повинні завантажувати свої звіти про рецензування в інструменти ШІ, навіть якщо це робиться виключно для покращення мови та зручності читання.
Інструменти штучного інтелекту можуть допомогти в процесі рецензування, наприклад для виявлення плагіату або аналізу узгодженості даних, але вони не повинні замінювати критичне судження рецензента. У таких випадках рецензенти повинні розкрити, чи використовувалися інструменти ШІ під час перевірки, і надати детальну інформацію про характер і ступінь їх використання.
Рецензенти повинні переконатися, що будь-які інструменти штучного інтелекту, які використовуються в процесі рецензування, відповідають угодам про конфіденційність і не зловживають даними рукопису.
У своїх експертних оцінках рецензенти повинні наполягати на тому, щоб автори враховували потенційні негативні наслідки або чітко стверджували, що внески статті матимуть «чистий» позитивний вплив. Наприклад, до рукопису можна додати розділ «Більш широкий вплив» або «Вплив на суспільство», подібний до розділів «Майбутня робота» або «Обмеження».
Для редакторів
Поданий рукопис має розглядатися як конфіденційний документ. Редактори не повинні завантажувати поданий рукопис або будь-яку його частину в генеративний інструмент ШІ, оскільки це може порушити конфіденційність авторів і права інтелектуальної власності. Якщо рукопис містить особисті дані, це може порушувати права на конфіденційність даних.
Ця вимога щодо конфіденційності поширюється на всі повідомлення, пов’язані з рукописом, включаючи будь-які повідомлення чи листи-рішення, оскільки вони можуть містити конфіденційну інформацію про рукопис та/або авторів. З цієї причини редактори не повинні завантажувати свої листи в інструменти ШІ, навіть якщо це робиться виключно для покращення мови та читабельності.
Редактори можуть використовувати інструменти ШІ для виявлення плагіату або ідентифікації потенційних рецензентів. Однак остаточне рішення залишається за редакторами.
Якщо редактори використовують інструменти ШІ під час процесу редагування, вони повинні розкрити ці інструменти, щоб забезпечити прозорість процесу публікації для авторів і рецензентів.
Остаточне рішення про те, чи є використання створеного штучним інтелектом контенту доречним або прийнятним у поданому рукописі чи опублікованій статті, приймається редактором журналу або іншою особою, відповідальною за редакційну політику.